Střední Čechy

Evropské minerální dny

Evropske mineralni dny ilustracni foto 1
Pořadatel: Muzeum Českého krasu, p. o.
Místo konání:

Muzeum Českého krasu v Berouně Husovo náměstí 87, Beroun, 266 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Vstupné: 0 Kč
Charakter akce: Trhy a jarmarkyStředočeské kulturní léto
Typ akce: Ostatní akce
Více informací na: http://muzeum-beroun.cz/08/2021/evropske-mineralni-dny-2021/
Anotace: Komponovaný program s jedinečným obsahem. Prohlédněte si jinak nepřístupný lom Čertovy schody s komentářem odborníků, zažijte netradiční prohlídku Koněpruských jeskyní a geologických expozic muzea. Účast zdarma, registrace na tel. 311 624 101 nutná

Podrobný popis:

Poslední sobotu v září se zájemcům o geologii naskytne jedinečná šance prohlédnout si jinak nepřístupný velkolom Čertovy schody u Koněprus na Berounsku. V rámci komponovaného celodenního programu se uskuteční nejen komentovaná návštěva lomu, ale i Koněpruských jeskyní a berounského muzea.

Velkolom Čertovy schody, Vápenka Čertovy schody, Muzeum Českého krasu v Berouně, Správa CHKO Český kras a Správa jeskyní ČR připravují v rámci akce Evropské minerální dny na sobotu 25. září 2021 exkurzi do vápencových lomů Velkolomu Čertovy schody s prohlídkou rekultivace po ukončení těžby. Prohlídka lomu bude kombinována s návštěvou geologicky zaměřených expozic muzea a Koněpruských jeskyní.

Účastníci se mohou těšit na zážitek z aktivních vápencových lomů spojený s výkladem o historii, těžbě, geologii a zpracování vápence. Připraveny jsou také ukázky současné těžební a dopravní techniky používané v lomech. Součástí prohlídky lomu budou také prezentace Správy CHKO Český kras a Správy jeskyní ČR, při nichž se účastníci dozvědí informace o ochraně přírody, zpřístupněných i nezpřístupněných jeskyních České republiky a o probíhajícím Mezinárodním roku jeskyní a krasu. Pro účastníky bude připraveno malé občerstvení. Na závěr programu je možnost navštívit Koněpruské jeskyně s netradičním výkladem.

Úvod programu před návštěvou lomu a jeskyní se odehraje v berounském muzeu. Zde bude připravena komentovaná prohlídka Paleontologicko-geologické expozice a Geoparku Barrandien vedená muzejním geologem. Její součástí bude také projekce geologicky zaměřených edukačních videí a animací.

Exkurze pro veřejnost proběhne ve třech skupinách, sraz přihlášených účastníků jednotlivých skupin je v 8:00, v 10:15 a v 12:30 před Muzeem Českého krasu (Husovo nám. 87, Beroun, www.muzeum-beroun.cz). Celý program trvá 6,5 h.

UPOZORNĚNÍ: Exkurze se může zúčastnit max. 40 osob v jedné skupině, rezervace nutná. V případě zájmu volejte na telefonní číslo 311 624 101 (pokladna Muzea Českého krasu), nejlépe ve dnech ÚT – NE, 9:00 (neděle od 10:00) – 12:00 a 12:45 – 17:00. Přihlášky pro osoby starší 5 let jsou přijímány do neděle 19. září. V případě, že se nebudete moci zúčastnit, prosíme o včasné odhlášení, aby se mohli přihlásit další zájemci. Účast na exkurzi je zdarma. Doprava Beroun – Koněprusy – Beroun zajištěna. Podmínkou účasti na exkurzi je vlastní pevná, plně uzavřená obuv. Platí zákaz požívání alkoholu či omamných a psychotropních látek před a v průběhu exkurze. Akce se koná za každého počasí.